Skuteczne sposoby zabezpieczania okien przed włamywaczami

Nawet najlepsze okna nie są w stanie zapewnić stuprocentowej ochrony przed włamaniem. Można jednak uczynić z nich przeszkodę wyjątkowo trudną do sforsowania.

Zabezpieczanie okien przed włamywaczami
Sposobem na zabezpieczenie okien może być wstawienie okuć antywyważenionywych. Najczęściej trzeba je zamówić już przy kupnie okien, jednak niektóre elementy da się zamontować później. Okucia rozszerzają zakres ochrony dzięki trwałym elementom ryglującym, takim jak np. trzpienie, rolki, wkładki czy klamki zamykane na klucz. Innym usprawnieniem antywłamaniowym mogą być specjalne rolety. Posiadają one mocny pancerz, specjalne blokujące wieszaki oraz wzmocnione prowadnice. Zazwyczaj płaszcz takich rolet wykonany jest ze stali lub dwuściennych profili aluminiowych, które są wyposażone w grube, bardzo sztywne i odporne na wyginanie ścianki. Najbardziej charakterystycznym zabezpieczeniem antywłamaniowym dla okien są kraty. Zazwyczaj zakłada się je w przypadku, gdy zamknięcia lub ramy okienne nie są wystarczająco wytrzymałe. Mają jednak sporo wad, ponieważ zasłaniają widok z okna, a w razie pożaru uniemożliwiają ucieczkę. Rolety i kraty można tez zamienić na wyjątkowo mocne okiennice, z pełnymi lub kasetonowymi skrzydłami, wykonanymi np. z PCV lub aluminium.

Zastosowanie folii antywłamaniowych
Jednym z najbardziej skutecznych sposobów zabezpieczenia okien przed włamaniem są specjalne folie. Chronią one szyby przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami, począwszy od rozbicia kamieniem, a skończywszy na podłożeniu ładunków wybuchowych. Folie antywłamaniowe skutecznie utrudniają włamywaczowi dostęp do obiektu. Wzmacniają powierzchnię szklaną, przez co rozbicie szyby podczas włamania jest o wiele trudniejsze. Takie rozwiązanie zapobiega również rozpryśnięciu się szkła na drobne kawałeczki, co zmniejsza ryzyko zranienia ostrymi krawędziami odłamków. Z tego powodu folie antywłamaniowe znajdują swoje zastosowanie także w miejscach publicznych, szkołach czy przedszkolach. W ten sposób wytwarzana jest przede wszystkim bardzo solidna bariera, będąca skuteczną oraz ekonomiczną formą ochrony mienia. Folie antywłamaniowe są bezbarwne, co może mieć niemałe znaczenie w przypadku prób sforsowania szyby. Dzięki temu nie zmienia się również wygląd okna, przez co folia stanowi bardzo dobrą alternatywę dla innych form zabezpieczających. Dodatkową zaletą jest redukcja przepuszczalności szkodliwych promieni UV, nawet do 99%.