Przepływowy podgrzewacz wody a oszczędność

Ogrzewacze ciepłej wody użytkowej są najważniejszym urządzeniem instalacji wodociągowej. Bez nich trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w domu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podgrzewaczy, ale obecnie dużą popularnością cieszy się podgrzewacz wody elektryczny. Jakie są jego zalety i czy warto mieć go w swoim domu?

Ogrzewacz przepływowy - gdzie najlepiej się sprawdzi?
Tego rodzaju ogrzewacze stosowane są w miejscach, w których szybko potrzebna jest niewielka ilość wody. Jest to więc rozwiązanie idealne do domków letniskowych, w których woda zużywana jest raczej sporadycznie, a także do niewielkich domów jednorodzinnych. Podgrzewacz wody elektryczny przepływowy to oszczędność miejsca, a przede wszystkim pieniędzy.

Oszczędność miejsca
Działanie przepływowego ogrzewacza jest bardzo proste – wodę podgrzewa się w sposób ciągły po odkręcania kranu. Ogrzewacz podaję ciepłą wodę dopiero po pewnym czasie, moment ten jest nazywany punktem grzania. W zawiązku z tym urządzenia nie potrzebują zbiornika. Są więc nie tylko lekkie, ale przede wszystkim pozwalają oszczędzić dużo miejsca, dlatego sprawdzą się nawet w niewielkich domach. Poszczególne elementy podgrzewaczy wykonuje się z tworzyw sztucznych lub miedzi, dlatego lekkość urządzeń idzie w parze z wysoką jakością i trwałością. Zakup podgrzewacza jest inwestycją na długie lata i pozwala także zaoszczędzić ma wymianie części czy całego urządzenia.

Sposób na minimalne zużycie prądu
Jedną z najważniejszych zalet podgrzewacza przepływowego jest brak stałego zużycia prądu. Urządzenie włącza się dopiero w momencie odkręcenia kranu. Wydajne grzałki elektryczne pozwalają podgrzewać wodę na bieżąco, na odcinku między przyłączem w ścianie a końcówką kranu. Dodatkowo podgrzewacze są łatwe w instalacji – zazwyczaj wystarczy po prostu podłączyć je do gniazdka bez specjalnego przyłącza.

Przyjazne dla portfela
Najważniejszą zaletą podgrzewaczy elektrycznych jest oczywiście niski koszt ich zakupu i użytkowania. Najtańszy, najprostszy przepływowy ogrzewacz wody można nabyć już w cenie poniżej 200 zł. Nie trzeba doliczać kosztów montażu czy baterii, która jest wbudowana w ogrzewacz. Instalacja podgrzewaczy nie niesie też za sobą kosztów związanych z koniecznością prowadzenia na dużą odległość rur z ciepłą wodą. Ponieważ woda podgrzewana jest dopiero w miejscu poboru, nie występują także straty ciepła przez ścianki rur. Niektóre podgrzewacze przepływowe mogą również zasilać instalację ciepłej wody użytkowej z kilkoma punktami poboru wody. Tym samym często wystarczy już zakup jednego urządzenia, by otrzymywać na bieżąco ciepłą wodę.