Kuchnia przyjazna domownikom

Jednym z najważniejszych pomieszczeń, jeżeli chodzi o wykańczane domu lub mieszkania jest kuchnia, to w niej spędzamy większą część naszego dnia, przygotowując potrawy lub po prostu przebywając z rodziną — jak, więc sprawić, aby było to miejsce przyjazne domownikom?

Najważniejsza zasada — przemyśl potrzeby
Zaprojektowanie kuchni wymaga przede wszystkim odpowiedniego przemyślenia naszych potrzeb, wizja projektanta plus sugestie domowników to najlepszy sposób na kuchnię idealną. Kuchnia powinna przede wszystkim uwzględniać sposób funkcjonowania rodziny, pomieszczenie to będzie wyglądać inaczej, jeżeli zależy nam na sprawnym przygotowywaniu posiłków, a zupełnie inaczej jeżeli jesteśmy pasjonatami gotowania, którzy spędzają w tym miejscu większość swojego wolnego czasu — z tego właśnie względu idealnym rozwiązaniem są kuchnie na wymiar, dzięki którym możliwe jest indywidualne podejście do potrzeb każdego klienta.

Jak zaprojektować kuchnię funkcjonalną?
Najważniejszą zasadą, którą należy się kierować przy projektowaniu kuchni jest ergonomia, pomieszczenie to powinno być tak urządzone, aby w jak największym stopniu zoptymalizować poruszanie się po nim, sprzyja temu przede wszystkim wyraźny podział kuchni na strefy:

- spiżarną, która powinna się znajdować jak najbliżej wejścia do kuchni, w niej umieszczamy szafki, zamrażarkę oraz lodówkę (wszystko to co niezbędne do przechowywania produktów spożywczych),
- zmywania i przygotowania potraw, w której znajdują się zlewozmywak, blaty, stół, kuchenka, piekarnik i inne sprzęty przeznaczone do obróbki termicznej.

Szczególnie ważne jest to, aby wszystko, co niezbędne do gotowania (np. garnki i pokrywki) znajdowało się w pobliżu kuchenki, tak aby jak najbardziej ułatwić sięganie po najbardziej potrzebne przedmioty.

Planując urządzenie kuchni warto stawiać przede wszystkim na funkcjonalność, z tego względu najlepszym rozwiązaniem są kuchnie na wymiar, które pozwalają na idealne zagospodarowanie całej dostępnej przestrzeni, czego nie jesteśmy w stanie uzyskać, wykorzystując meble dostępne w sklepach, które z racji tego, że muszą być uniwersalne, nigdy nie będą idealnie pasować do każdego wnętrza.