Jedwabna bluzka - kobieca odpowiedź na firmowy dress code

Dress code to zbiór reguł określających zasady kreowania wizerunku własnej osoby, a pośrednio także firmy, przy pomocy stroju i prezencji zewnętrznej. Najczęściej firmy nie narzucają pracownikom ścisłych wytycznych, pozwalając na mniej lub bardziej posuniętą dowolność. Istnieją jednak żelazne zasady komponowania stroju do pracy, które stanowią bazę do interpretacji przez poszczególne firmy. Jakie są zatem najważniejsze zasady komponowania stroju w miejscu pracy?

Kobiecy profesjonalizm w miejscu pracy
Firmowy dress code najczęściej kojarzony i dedykowany jest kobietom. Wynika to przede wszystkim z większej dowolności w komponowaniu kobiecego stroju. Ponadto niejedna kobieta doświadczyła braku poszanowania czy podważenia własnych kompetencji zawodowych tylko z tytułu posiadania mniej formalnego stroju w miejscu pracy. Dlatego tak ważne jest wykreowanie wizerunku pewnej siebie, kompetentnej oraz eleganckiej, a zarazem skromnej kobiety. Jak tego dokonać? Kluczowe są dwie kwestie - długości spódnicy/ sukienki oraz głębokości dekoltu. Nie podlega wątpliwości, że zbyt wyzywający dekolt w miejscu pracy jest niedopuszczalny, podobnie jak zbyt kusa spódniczka. Jedne firmy preferują długość 5 cm przed kolano, inne - 5 cm za kolano. Ogólna zasada dopuszcza natomiast taką długość spódnicy, by w pozycji wyprostowanej środkowy palec dłoni nie sięgał poza brzeg spódniczki.

Przede wszystkim zaś, wygląd powinien być schludny. Jak ubrać się prosto, ale z klasą, skromnie, a zarazem kobieco? Doskonałym patentem jest dobrej jakości materiał, który stwarza obraz kobiety eleganckiej i stylowej. Od zawsze materiałem kojarzonym ze zwiewnością i kobiecością był jedwab, zatem bluzki jedwabne o stonowanym kroju to klasyczna propozycja dla kobiety aktywnej zawodowo. Jakość materiału i jego nienaganny wygląd obronią się nawet przy bardziej wyrazistej barwie czy motywach zdobniczych. Gładkie czy wzorzyste, stonowane czy w żywych barwach - bluzki jedwabne to firmowy must have każdej kobiety.

Dress code - także dla mężczyzn
Panów także obowiązuje dress code, jednak ogranicza się on do unikania nadmiaru wzorów czy żywych kolorów, zwłaszcza w kwestii dopasowania krawatu do koszuli. Klasyczny garnitur, stonowana koszula oraz gustowny krawat to zawsze dobra kombinacja. Poza tym obowiązuje ogólna zasada schludnego wyglądu, czyli ubioru czystego, bez plam czy zagnieceń. Oczywiście nienaganny strój musi iść w parze ze schludną fryzurą oraz zadbanymi dłońmi. Taki perfekcyjny i kompetentny wygląd buduje markę firmy i jest wyrazem szacunku do współpracowników i klientów.