Ciepła woda w łazience? Wybierz przepływowy podgrzewacz wody.

Planujesz remont łazienki? Z racji specyficznej funkcjonalności pomieszczenia oraz jego estetyki, warto zawczasu zaplanować najmniejszy nawet szczegół tak, aby nic nie zakłóciło i tak czasochłonnego remontu. Jedną z najbardziej kluczowych kwestii jest bez wątpienia system podgrzewania wody. Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę, aby podjąć jak najbardziej trafną decyzję?

Ciepła woda na wagę złota
Wybierając sposób podgrzewania wody należy wziąć pod uwagę koszty, zasilanie, względy estetyczne czy dostępność instalacji CO. Do naszej dyspozycji pozostają m. in. podgrzewacze gazowe i elektryczne. Te pierwsze są nieco tańsze w eksploatacji, jednak ich zamontowanie wymaga spełnienia przez lokal użytkowy określonych wymogów. Mowa o odpowiedniej powierzchni - jest to minimum 6, 5 m3 dla podgrzewaczy z otwartą komorą spalania oraz co najmniej 8 m3 dla podgrzewacza z zamkniętą komorą spalania.

Łatwiejsze w montażu i zaadaptowaniu łazienki są podgrzewacze elektryczne. Tu kluczową kwestią okazuje się być rodzaj zasilania - prąd jednofazowy 230V lub trójfazowy 400V. Do wyboru są elektryczne podgrzewacze wody pojemnościowe lub przepływowe. Pojemnościowy podgrzewacz wody (zwany także bojlerem) działa na zasadzie podgrzania wody zdeponowanej w pojemniku i utrzymywania stałej jej temperatury dzięki termostatowi. Wielkość takiego podgrzewacza determinowana jest zapotrzebowaniem na ciepłą wodę. Inną opcją jest przepływowy elektryczny podgrzewacz wody. To rozwiązanie wydaje się być najlepsze. Dlaczego?

Zalety przepływowego podgrzewacza wody
Przepływowy podgrzewacz wody to wygodne i bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Jego działanie polega na ogrzewaniu wody przepływającej przez podgrzewacz, a impulsem do jego uruchomienia jest odkręcenia kurka z ciepłą wodą. Zużywane jest jedynie tyle energii, które niezbędne jest to aktualnie zużywanej wody. Świadczy to o przewadze tego typu podgrzewacza nad podgrzewaczem pojemnościowym, który zużywa energię na podgrzanie wody na długo przed jej zużyciem, a następnie utrzymaniu jej stałej temperatury.

Inne zalety przepływowych podgrzewaczy? Takie urządzenia cechują się niewielkimi gabarytami i łatwym montażem, zatem są idealnym rozwiązaniem dla małych łazienek bądź pomieszczeń o nietypowym rozkładzie. I wreszcie - takie rozwiązanie jest niezwykle wydajne. W podgrzewaczu pojemnościowym ogrzana może być objętość wody determinowana pojemnością podgrzewacza, zaś elektryczny podgrzewacz wody przepływowy wolny jest od takich ograniczeń.