Barwniki spożywcze - nie tylko dekoracja

Jednym z podstawowych czynników, który przyciąga wzrok jest najpierw wgląd wypieku czy ciasta, a dopiero później pojawia się pytanie, jaki ono ma smak. Niezwykle kolorowe dekoracje cukiernicze uzyskuje się za pomocą barwników spożywczych, dzięki którym wyroby cukiernicze stają się bardzo często prawdziwymi arcydziełami sztuki kulinarnej.

Czym są barwniki spożywcze?
Barwniki spożywcze są chemicznymi dodatkami do żywności, które z jednej strony nadają wypiekom nową barwę, z drugiej natomiast mogą przywracać im pierwotny, naturalny kolor. Posiadają także właściwości intensyfikujące, dzięki którym produkty zyskują oryginalne odcienie kolorystyczne. Ich bogata różnorodność sprawia, że za pomocą barwików spożywczych można wyczarować niemalże wielobarwną tęczę, a co więcej, posiadają niebagatelny wpływ na podniesienie walorów smakowych produktów spożywczych, szczególnie cukierniczych.

Barwniki spożywcze dzielą się na różne rodzaje, takie jak barwniki naturalne, barwniki identyczne z naturalnymi, barwniki syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne substancje barwiące. Niezależnie od rodzaju barwnik spożywczy posiada tę niekwestionowaną zaletę, że jest produkowany z wysokogatunkowych składników.

Barwnik spożywczy a jego postać
Barwnik spożywczy może mieć różnorodną formę, od której zależy jego przeznaczenie. Występuje najczęściej w płynie, w proszku, w żelu (rodzaj pasty) czy w spray’u. Osobną kategorię stanowią barwniki spożywcze do czekolady, które dzięki zawartemu w nich olejowi, doskonale koloryzują białą masę czekoladową i nie wywierają wpływu na zmianę jej konsystencji.

Współcześnie sztuka dekorowania wyrobów cukierniczych została wzbogacona o nowe możliwości, jakimi są flamastry do tortów, jadalne brokaty lub barwnik spożywczy w postaci płatków, które przypominają cekiny. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są to ozdoby jadalne, które – poza świetnym wyglądem – mają doskonały smak.

Rola barwników spożywczych jest nie do przecenienia, ponieważ pozwalają one na odzyskanie naturalnego koloru produktom spożywczym, które utraciły go wskutek obróbki termicznej. Ogromna różnorodność barwników spożywczych sprawia, że sztuka dekorowania wyrobów cukierniczych nie zna żadnych ograniczeń, a co więcej, zależy od kreatywności i wyobraźni wykonującej ozdoby osoby. Zarówno rodzaj barwnika spożywczego, jak i jego formę można swobodnie dobierać, w zależności od potrzeb i planowanych efektów końcowych.